Teknoloji
Giriş Tarihi : 07-05-2021 21:08   Güncelleme : 07-05-2021 21:08

Emekli Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Doğan Kuban Jean Tschumi Mimari Yazın Ödülü’ne Layık Görüldü

İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi emekli öğretim üyelerimizden Prof

Emekli Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Doğan Kuban Jean Tschumi Mimari Yazın Ödülü’ne Layık Görüldü

İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi emekli öğretim üyelerimizden Prof. Dr. Doğan Kuban, Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA) 2021 Altın Madalya ve Ödülleri kapsamında verilen Jean Tschumi Mimari Yazın Ödülü’nün sahibi oldu.

Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA) 2021 Altın Madalya ve Ödülleri programının bu döneminde jüri, Mimarlar Odası tarafından aday gösterilen Prof. Dr. Doğan Kuban’ı 2021 UIA Jean Tschumi Mimari Yazın Ödülü’ne layık buldu.

Jüri raporunda, Prof. Dr. Doğan Kuban’ı; “Ödül; mimarlık, koruma ve restorasyon alanında ‘sessiz dev’, Türk mimarlık tarihçisi ve koruma uzmanı Doğan Kuban’a verilmiştir. Çalışmaları İstanbul, Kazakistan ve Türkmenistan’ın zengin mimari miras değerlerine odaklanmıştır. Kuban yaşamı boyunca; Türk, İslam ve Anadolu mimarisinin ihtişamını ve karmaşıklığını dünyaya tanıtan, geleceğin mimarlarına ve bilim insanlarına paha biçilemez bir kaynak oluşturan ve ilham veren yetmişten fazla eser üretmiştir,” sözleriyle tanımlıyor.

Brezilya, Rio de Janeiro’da gerçekleştirilmesi planlanan 2021 UIA Dünya Mimarlık Kongresi ve Ödül Töreni, tüm dünyayı etkileyen salgın nedeniyle bu yıl çevrimiçi olarak düzenlenecek.

İstanbul Teknik Üniversitesi olarak 95 yaşında yine bizi onurlandıran, İTÜ mezunu, Mimarlık Fakültemizde Mimarlık Tarihi ve Restorasyon Kürsüsü ile Restorasyon Anabilim Dalı’nın Kurucu Başkanı, Mimarlık Fakültesi’nin hocası ve bir dönem dekanı Prof. Dr. Doğan Kuban’ı kutluyoruz.

 

Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA) 2021 Altın Madalya ve Ödülleri                 

Meslek hayatı boyunca verilen eserlerin ve yürütülen çalışmaların tüm yönlerini dikkate alarak üstün mimari başarıyı tanımak üzere kurgulanan ve 1984 yılında oluşturulan UIA Ödülleri; Altın Madalya’nın yanı sıra, “Kentsel Planlama ve Tasarım İçin Patrick Abercrombie Ödülü”, “Mimarlıkta Teknoloji İçin Auguste Perret Ödülü”, “Jean Tschumi Mimari Yazın Ödülü”, “Sürdürülebilir ve İnsani Çevreler İçin Robert Matthew Ödülü”, “Yoksullukla Mücadeleye Yönelik Mimarlık Uygulamaları İçin Vassilis Sgoutas Ödülü” olmak üzere 5 ayrı dalda veriliyor. Programın geçmiş dönem madalya sahipleri arasında Toyo Ito, Renzo Piano, I. M. Pei, Àlvaro Siza Vieira, Hassan Fathy ve Rafael Moneo gibi isimler yer alıyor.