Teknoloji
Giriş Tarihi : 24-09-2021 02:21   Güncelleme : 24-09-2021 02:21

Emekli Öğretim Üyemiz Prof. Doğan Kuban Hayatını Kaybetti

Üniversitemizin kıymetli öğretim üyelerinden ve Cumhuriyet mimarlık tarihimizin efsane hocalarından Prof

Emekli Öğretim Üyemiz Prof. Doğan Kuban Hayatını Kaybetti

Üniversitemizin kıymetli öğretim üyelerinden ve Cumhuriyet mimarlık tarihimizin efsane hocalarından Prof. Doğan Kuban’ı kaybettik.

Türkiye’de mimari ve mimarlık tarihi alanında önemli çalışmalara imza atan kıymetli öğretim üyemiz Prof. Doğan Kuban 95 yaşında hayata veda etti.

İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi 1949 yılı mezunu, mimarlık tarihçisi ve 2019 yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’nün sahibi merhum Prof. Doğan Kuban, bizlere “Teknik Üniversiteli” olmanın ayrıcalıklarını ve hayatındaki önemini anlatmıştı.

Öğrencilik hayatından başlayarak, akademik kariyerine ve çalışma hayatına uzanan bir sürecin tahlilini yapan hocamızı saygıyla anıyoruz. Değerli hocamıza Allah’tan rahmet; yakınlarına, sevenlerine ve İTÜ Ailesine başsağlığı diliyoruz.

“Prof. Doğan Kuban ile Geçmişten Günümüze Teknik Üniversiteli Olmak” söyleşisini izlemek için tıklayınız.

Prof. Doğan Kuban kimdir?

1926 yılında Paris’te doğdu. 1949’da İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ni bitirdikten sonra fakültenin Mimarlık Tarihi Kürsüsü’ne asistan oldu. 1950’lerde İtalya’ya giderek Rönesans mimarlığı üzerine çalışan Kuban, 1962’de Fullbright Bursu’yla konuk öğretim görevlisi olarak ABD’deki Michigan Üniversitesi’nde bulundu. Kuban, 1960’lar ve 1970’lerde belli süreler boyunca Harvard Üniversitesi’nin bursuyla Washington D.C.’deki Dumbarton Oaks Araştırma Kütüphanesi ve Koleksiyonu’nda çalıştı. 1965 yılında Anadolu-Türk Mimarisinin Kaynak ve Sorunları adlı çalışmasıyla profesör oldu. 1973-76 yılları arasında İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde dekanlık yaptı.

İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde Mimarlık Tarihi ve Restorasyon EnstİTÜsü’nün kurulması için çalıştı. 1974’te kuruluşu tamamlanan enstİTÜnün başkanlığını yürüttü. Ağa Han Mimarlık Ödülü Yürütme Komitesi üyesi olan Kuban; Türk, İslam, Anadolu mimarlığı ve sanatını konu alan kitaplar ve makaleler yayımladı. Çalışmalarında, Türk sanatı ve mimarlığının özgün bir yaratı alanı olarak görülmesi gerektiğini öne sürdü.

2019 yılında, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’nde “mimarlık” alanında ödüle layık görüldü. Prof. Doğan Kuban, “Türk mimarisinin geçmişine yönelik kuramsal ve kavramsal çalışmaları, restorasyon faaliyetleri, İslam mimarisi içinde Türk eserlerinin kimliğini vurgulayan görüşleri ve bu konulara dair yazdığı kitapları dolayısıyla” bu ödülün sahibi oldu.