Gündem
Giriş Tarihi : 17-01-2022 20:44   Güncelleme : 17-01-2022 20:44

“DÂHİ SERGİSİ” ŞANLIURFA’DA

“DÂHİ SERGİSİ” ŞANLIURFA’DA

“DÂHİ SERGİSİ” ŞANLIURFA’DA

Esenler Belediyesi tarafından, yüzlerce yıl önce Doğu’nun saraylarında, rasathanelerinde ve medreselerinde yetişmiş, bilime ve sanata yön veren kişileri yeni nesle tanıtmak ve nasıl bir medeniyetin mensupları olduğumuzu göstermek amacıyla 2020 yılında başlattığı proje kapsamında oluşturulan “Dâhi Sergisi” Karaköprü Belediyesi ev sahipliğinde sergileniyor.

Sergi açılışından önce bir konuşma yapan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Dâhi sergisi ile gençleri özleriyle buluşturduklarını belirterek şu sözlere yer verdi:

“Dâhi Sergisi’nin medeniyet dokumuzu ve değerlerimizi aklımıza getiren, her bir santimetre karesinde medeniyetimizin tecessüm etmiş halini gördüğümüz Şanlıurfa’da açılmış olması ayrı bir anlam taşıyor. Bu sergiyle çocuklarımıza bastıkları toprakların sıradan topraklar olmadığını anlatmak istedik. Yaşadığınız medeniyet kağıt üzerinde yazılmış bir medeniyet değil büyük bir hikâyenin ürünüdür. Bu hikâyenin arkasında da büyük bilim, bilgi ve hikmet var.  İstedik ki herkes kendi aslını öğrensin. Biz gençlerimize nereden geldiklerini öğretebilirsek, nereye gideceklerini de öğrenebilirler. Karaköprü Belediyemizin bu gayretimize destek vermesi bizi çok mutlu etti. Bu toprakların önü açıktır. Bu topraklar dâhiler üretmeye ve insanlığı aydınlatmaya devam edecek. Yeter ki biz bastığımız toprakların kıymetini bilelim. Arzu ettiğimiz şey yaşadığımız toprağın farkına varmak ve bütün insanlığın anlayabileceği şekilde onlara sunmaktır. Bu gayretimiz de onun bir parçasıdır. “