İstanbul Haberleri
HV
29 EYLÜL Cuma 04:47

Çiftçiye 400 Bin Fide Desteği

Beykoz’da tarıma can suyu olan “1 Milyon Ücretsiz Fide Desteği” kapsamında üretilen 400 bin kıvırcık fidesinin dağıtımı başladı.  

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-11-2022 13:17   Güncelleme : 22-11-2022 13:17
Çiftçiye 400 Bin Fide Desteği

Beykoz’da kent tarımı alanında modern yatırımlara imza atan Beykoz Belediyesi’nin kendi serasında yetiştirdiği fidelerle, yaz mevsimi itibariyle 7 kalem ürünle verdiği “1 Milyon Ücretsiz Fide Desteği”  kış sezonunda da çiftçinin yüzünü güldürüyor. 

İlçede kent tarımını kalkındırmak, ekonomiyi canlandırmak ve çiftçinin tarladaki üretim maliyetini azaltmak amacıyla hazırlanan fideler, Beykoz Köy Pazarı’nda düzenlenen programla dağıtılmaya başladı. 

Kıvırcık fidesi desteğinden, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS)’de kaydı bulunan çiftçiler, Ziraat Odası’nda kaydı bulunan çiftçiler ve ilçede örtü altı tarım yapan tüm çiftçiler yararlanacak.

Beykoz Köy Pazarı’nda düzenlenen programla başlayan fide dağıtımı belirlenen sırayla mahalle ve köylerde devam edecek.

İlçede tarıma bereket getiren fideler, Beykoz Belediyesi’nin kent tarımı yatırımları arasında stratejik bir yere sahip olan “Tohum ve Fide Üretim Serası”nda yetiştiriliyor.  

Cumhuriyetköy’de 16 bin 40 m2’lik alanda modern yöntemlerle faaliyet gösteren seranın 2 bin 16 m2’lik alanında kapalı, 14 bin 24 m2’lik kısmında ise açık yetiştiricilik yapılıyor.   

Tarımsal üretim en büyük harcama kalemini oluşturan tohum ve fide maliyetini azaltmak amacıyla kurulan serayla kent tarımında verim, çiftçinin ise kazancı artıyor.Beykoz Belediyesi kış sezonunun ardından bahar ve yaz aylarında da mevsimlik fideler üreterek çiftçiye desteğini sürdürecek.

 

AdminAdmin

YORUMLAR