Eğitim
Giriş Tarihi : 03-09-2021 20:38   Güncelleme : 03-09-2021 20:38

Çekirdek Program’ın Yeni Akademisyenleri

KHAS Çekirdek Program (Ortak Dersler Bölümü) yeni isimlerin akademik kadromuza katılması ile büyümeye devam ediyor

Çekirdek Program’ın Yeni Akademisyenleri

KHAS Çekirdek Program (Ortak Dersler Bölümü) yeni isimlerin akademik kadromuza katılması ile büyümeye devam ediyor. Yeni çalışma arkadaşlarımızı tanıtmaktan mutluluk duyuyoruz.

 

Şenay Çınar, Misafir Öğr. Gör.

Şenay Çınar, Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden lisans derecesini aldıktan sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nde “Edebiyatta Yeni Bir Tür: Bloglar” başlıklı teziyle yüksek lisansını tamamladı. Çeşitli dergilerin ve kitapların editörlüğünü yaptı.

Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde Türkçe edebiyatta sansür konulu doktora tez çalışmasını sürdürmektedir. Akademik ilgi alanlarını edebiyat ve sansür ilişkisi, edebiyat-arşiv tartışmaları ve modern Türkçe edebiyatta kanon dışı kurmaca metinler oluşturmaktadır.

 

Selen Erdoğan, Misafir Öğr. Gör.

Selen Erdoğan, Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde lisans eğitimi aldı. 2011 yılında Sabancı Üniversitesi Kültürel Çalışmalar Programı’nda kadın yazarların ironiyi bir direniş yöntemi olarak nasıl kullandıklarını incelediği “İroninin İçinden Yazmak” başlıklı tezini tamamladı.

2018-19 öğretim yılını Fulbright bursiyeri olarak Pennsylvania Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nde doktora çalışmasına devam ederek geçirmiştir. 2015-2021 yılları arasında Sabancı Üniversitesi bünyesinde Türkiye edebiyatında modernleşme üzerine Türkçe ve İngilizce dersler vermiştir. New Perspectives on Turkey, JOTSA, Bir+Bir, Express, Notos, Yeniyazı, Altyazı, Feminist Politika gibi dergilerde yazıları yayınlanmıştır. İlgi alanları arasında modern Türkiye edebiyatı, karşılaştırmalı modernizm çalışmaları, queer ve feminist kuram, toplumsal cinsiyet çalışmaları bulunmaktadır.

 

Dr. Gulnara Kenzhebulatova, Öğr. Gör.

Gulnara Kenzhebulatova lisans derecesini Petropavlovsk Eğitim Enstitüsü’nden (Kazakistan), yüksek lisansını Toledo Üniversitesi Yüksek Öğretim Yönetimi’nden (ABD), doktorasını ise Moskova Devlet Dilbilimi Üniversitesi’nden (Rusya) aldı.

Kazakistan, Rusya ve Irak gibi farklı ülkelerde, farklı seviyelerde İngilizce, Dilbilim ve Almanca derlsei veren Dr. Kenzhebulatova, ABD’nin Kazakistan ve Rusya’daki büyükelçiliklerinin Halkla İlişkiler ve Ticaret bölümlerinde de çalıştı.

Dr.

Gör.

Paul Sweeney, Felsefe alanında eğitim görmüş ve metafizik, fenomenoloji, mantık ve eleştirel düşünme konularında uzmanlaştı. Felsefe eğitiminin öncesinde Acil Tıp Teknisyenliği eğitimi almış ve Kanada’da ambulans görevlisi olarak çalıştı. Güney Kore, Suudi Arabistan ve Kazakistan gibi farklı ülkelerde yaşayan Sweeney, buradaki okullarda İngilizce, Eleştirel Düşünme ve Mantık dersleri verdi.

Asya, Avrupa ve Orta Doğu’da Endonezya, Tayland, Bahreyn, Mısır ve Fransa gibi pek çok ülkeye seyahat eden Sweeney birçok kez İstanbul’a da geldi. Boş zamanlarında yürüyüş yapmaktan, Kanada el değmemiş doğasında kayak ve kanoyla kürek çekmekten ve tüplü dalıştan hoşlanır.

 

Tayyip Topuz, Misafir Öğr. Gör.

Tayyip Topuz, KHAS Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden üçüncülük derecesi ile mezun oldu. “Geo-Social Case Analysis” başlıklı bitirme tezi, bölümü tarafından en iyi ikinci proje seçildi. Lisans derecesini aldıktan sonra yine KHAS Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde yüksek lisans eğitimine başladı. Makine öğrenimi alanında yürüttüğü yüksek lisans çalışması devam etmektedir.

 

Dr.

Gör.

Dr. Anna Vakali, Selanik Aristoteles Üniversitesi Gazetecilik ve İletişim Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı ve Boğaziçi Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü’nde yüksek lisans derecesini aldı.

Tanzimat dönemi Osmanlı mahkemelerinde yargılanan Balkan proto-milliyetçilerini incelediği doktora teziyle 2017 yılında Basel Üniversitesi (İsviçre) Yakın ve Orta Doğu Çalışmaları Bölümü’nden mezun oldu. Doktora sonrası araştırmacı olarak Avusturya Bilimler Akademisi’nde ve Atina Üniversitesi’nde (National and Kapodistrian University) çalıştı.

Araştırma alanları, 19. yüzyıl Osmanlı Balkanları’nın toplumsal-hukuki tarihi, Balkanlar’daki gayrimüslimler ve Yunan milliyetçiliğidir.

 

Amin Zargarian, Öğr. Gör.

Amin Zargarian, 2013 yılında Avustralya Adelaide Üniversitesi Sanat Fakültesi’nden Uygulamalı Dilbilim alanında yüksek lisans derecesi aldı. Üniversiteye bağlı İngilizce Dil Merkezi’nde ve Mesleki ve Sürekli Eğitim Merkezi’nde akademik İngilizce dersleri verdi.

Kaplan International English’te öğrencilere üniversiteye geçiş programlarına hazırlık, akademik ve genel İngilizce ile Cambridge Üniversitesi sınavlarına hazırlık konularında eğitim veren Zargarian, on yedi yılı aşkın süre farklı ülkelerde İngilizce öğretti; öğretim, öğrenme ve dilbilim üzerine çeşitli konferanslarda akademik makaleler sundu.

Uluslararası yayınları olan Zargarian, Uygulamalı Dilbilim alanında yüksek lisans eğitimi esnasında kendisine esin kaynağı olan Avustralya Sistemik Fonksiyonel Dilbilim Derneği’nin (ASFLA) bir üyesidir.

Tiyatro ve oyunculuk alanlarında da çalışmaları olan Zargarian, pek çok oyunda rol almış ve Shakespeare’in III. Richard oyunundaki rolüyle çeşitli ödüllere layık görülmüştür.

.