Teknoloji
Giriş Tarihi : 13-04-2022 19:19   Güncelleme : 13-04-2022 19:19

Çağlan Tekil Müzik Koleksiyonu İTÜ MİAM’a Emanet

Çağlan Tekil Müzik Koleksiyonu İTÜ MİAM’a Emanet

Çağlan Tekil Müzik Koleksiyonu İTÜ MİAM’a Emanet

Müzik insanı ve yayıncı Çağlan Tekil’in çok çeşitli müzik türleri, nadir baskılar ve özel kopyalardan oluşan plak arşivi, İstanbul Tekinik Üniversitesi Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nde (İTÜ MİAM) araştırmacıların kullanımına açıldı.

Çağlan Tekil’in gelecek kuşaklara miras bıraktığı plak arşivi, 7 Nisan’da İstanbul Teknik Üniversitesi Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi (İTÜ MİAM) bünyesinde oluşturulan Plak Odası’ndaki yerini aldı. “Çağlan Tekil Koleksiyonu” adıyla oluşturulan bölümde, Çağlan Tekil’e ait müzik kitapları ve dergiler İTÜ MİAM Dr. Erol Üçer Müzik Kütüphanesi’nde ziyaretçilerin kullanımına açıldı.

2014 yılında Borusan Müzik Kütüphanesi’nin İTÜ MİAM Dr. Erol Üçer Müzik Kütüphanesi’ne katılmasının ardından, 2020 yılında Çağlan Tekil’e ait müzik arşivinin bağışlanmasıyla kütüphane içeriği çeşitlenip zenginleşti. Çağlan Tekil’in arşivinin İTÜ MİAM Dr. Erol Üçer Müzik Kütüphanesi’ne eklenme süreci bir yıl sürdü ve kütüphane envanterine 1.274 plak, 174 kitap ve 5 seri dergi katıldı. 

Çağlan Tekil Koleksiyonu’nu oluşturan plakların saklanma koşulları özel olarak düzenlendi.

Ayrıca plakların düzgün muhafaza edilmesini ve sergilenmesini sağlayacak özel raf ve dolap tasarımları uygulandı.

Tüm müzik araştırmacılarının kullanımına açık olacak koleksiyon için İTÜ Kütüphanesi ve İTÜ MİAM internet sayfalarında yer alacak bağlantılar üzerinden randevu almak mümkün olacak ve dinleme sisteminin kullanımı esnasında yetkili bir personel misafirlere eşlik edecek. Arşiv odası tek bir plağın tek bir stereo dinleme sisteminden dinlenmesi amacıyla tasarlandığı için randevular 1 saatlik dilimler şeklinde organize edilecek. Plak odasında bireysel dinleme dışında, en fazla 5 kişilik gruplar halinde de dinleme yapılabilecek. 

Çağlan Tekil’in ardından

7 Nisan 2020’de aramızdan ayrılan Çağlan Tekil, birçok genç rock, punk ve heavy metal grubunun elinden tutmasının yanı sıra ‘90’lı yılların efsanevi gruplarının bir araya gelmelerine ve yeni müzik üretmelerine önayak oldu.  

Aramızdan ayrılışını takip eden aylarda Headbang dergisi ekibi ve arkadaşları yarım kalan son sayıyı Çağlan Tekil’li yıllarını anlattıkları yazılarıyla tamamladılar. Metalium’un box set’i için poster olarak hazırlanan Çağlan Tekil illüstrasyonu Headbang’in 101’inci ve son kapağı oldu.

(www.caglantekil.com)

İTÜ MİAM hakkında

İTÜ Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi (MİAM), lisansüstü seviyesinde çağdaş müzik eğitimi sunmak, çağdaş eğitim ve öğretim yöntemlerinden yararlanmak ve müzik mirasının gelecek nesillere aktarımını teşvik etmek amacıyla, kendisi de bir İTÜ mezunu olan Dr. Erol Üçer’in bağışıyla ve İTÜ Rektörlüğü’ne bağlı olarak 1999 yılında kurulmuştur. Türkiye’de tamamen İngilizce eğitim veren ilk müzik yüksek lisans programı 1999 yılında; Türkiye’nin ilk müzik doktora programı ise 2002 yılında İTÜ MİAM çatısı altında açılmıştır. Birinci öğretim tezli yüksek lisans programının açılış tarihi ise 2016’dır. Kompozisyon, İcra, Tarihsel Müzikoloji, Etnomüzikoloji, Müzik Teorisi, Ses Mühendisliği ve Tasarımı, Sonik Sanatlar, Müzik İşletmeciliği ve Yöneticiliği gibi uzmanlık alanlarına odaklanan İTÜ MİAM’da; İTÜ Dr. Erol Üçer Müzik Kütüphanesi, İTÜ MİAM Ses Kayıt Stüdyosu, Perküsyon Laboratuvarı, Sonik Sanatlar Stüdyosu, Üç Boyutlu Ses Stüdyosu, İTÜ MİAM Ses Galerisi, Plak Arşiv Odası gibi birimler mevcuttur.

Erol Üçer Müzik Kütüphanesi 2000 yılında kurulmuştur. Kütüphane koleksiyonu müzik içerikli kitaplar, notalar ve görsel-işitsel malzemeden oluşmaktadır. Kütüphane, İstanbul Teknik Üniversitesi Maçka Kampüsü’nde Yabancı Diller Yüksekokulu Binası olarak bilinen yapının en üst katında hizmet vermekte ve şehir merkezine yakınlığı, konuyla ilgili araştırmacılara erişim kolaylığı sağlamaktadır. Kitap, nota ve basılı dergilerin bulunduğu giriş̧ katı ve CD, DVD ve diğer kitap dışı materyallerin bulunduğu asma kattan oluşan kütüphaneye, ek olarak ayrı bir odada hizmet verecek olan Plak Arşivi de eklenmiştir. Kütüphane koleksiyonunda 15.023 adet kitap, 27.973 adet kitap dışı materyal (CD, DVD, video kaset, nota, plak) olmak üzere toplamda 42.996 adet kayıt bulunmaktadır.

WhatsApp Image 2022-04-07 at 18.43.23WhatsApp Image 2022-04-07 at 18.44.09 (3)WhatsApp Image 2022-04-07 at 18.44.09

 

 

.