Ekonomi
Giriş Tarihi : 12-11-2021 21:14   Güncelleme : 12-11-2021 21:14

BORSA İSTANBUL’DA GONG KATILIM ENDEKSLERİ İÇİN ÇALDI

BORSA İSTANBUL’DA GONG KATILIM ENDEKSLERİ İÇİN ÇALDI

BORSA İSTANBUL’DA GONG KATILIM ENDEKSLERİ İÇİN ÇALDI

Borsa İstanbul’da gong, 12 Kasım 2021 tarihinden itibaren hesaplanmaya başlanacak BIST Katılım Endeksleri için çaldı.

Sürdürülebilirlik ve katılım finansı alanlarında büyümeyi ve ürün çeşitliliğini artırmayı hedefleyen Borsa İstanbul, 12 Kasım 2021 tarihinden itibaren beş katılım endeksi hesaplamaya başlıyor. Hesaplanmaya başlanacak BIST Katılım 30, BIST Katılım 50, BIST Katılım 100, BIST Katılım Tüm ve BIST Sürdürülebilirlik Katılım Endeksleri için bugün Borsa İstanbul’da gong töreni gerçekleştirildi.

Törende Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Korkmaz Ergun, BDDK Başkan Yardımcısı Erhan Çetinkaya, T.C. Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, TKBB Genel Sekreteri Osman Akyüz, TKBB Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hasan Hacak, TKBB Danışma Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ertuğrul Boynukalın, Albaraka Türk Katılım Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Melikşah Utku, Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş. Genel Müdürü Ufuk Uyan, Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.

Genel Müdür Yardımcısı Osman Karakütük, Türkiye Emlak Katılım Bankası A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Uğur Kara, Vakıf Katılım Bankası A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Sabri Ulus, Borsa İstanbul Endeks Direktörü Levent Bilgin gongu birlikte çaldılar.

Törende konuşma yapan Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun, “Borsa İstanbul olarak var gücümüzle çalışarak şirketlerimizi ve yatırımcılarımızı sermaye piyasamızın sunduğu imkânlardan daha fazla faydalandırmak istiyoruz. Bu da omuzlarımıza büyük bir sorumluluk yüklüyor. Bu amaçla, üç başlıkta özetlemek gerekirse; bir yandan halka arzları arttırarak şirketlerimize daha fazla kaynak aktarmaya çalışıyoruz, diğer yandan yabancı yatırımcılarla kurumsal iletişimimizi güçlendirmeye çalışıyoruz, ayrıca sunduğumuz finansal hizmet ve ürünleri arttırmaya ve çeşitlendirmeye devam ediyoruz” dedi.

Borsa İstanbul olarak, büyümeyi hedefledikleri katılım finansı alanında bugün beş tane katılım endeksini hesaplamaya başlayarak, sermaye piyasalarını geliştirme adına bir hedeflerini daha gerçekleştirdiklerini ifade eden Ergun, endekslerle ilgili şu bilgileri verdi: “Hesaplayacağımız bu yeni endekslerin üzerine yatırım fonlarının kurulmasını sağlayacağız.

Böylece isteyen yatırımcılar katılım finansı kriterlerini sağlayan şirketlere doğrudan, isteyen yatırımcılar ise bu şirketlerin üzerine kurulan finansal ürünlere yatırım yapabilecekler. Bu şekilde Borsamızdaki katılım finansı ürünlerinin çeşitliliğini arttırmaya devam edeceğiz. Borsa’da işlem gören şirketlerden katılım finansı kapsamındaki standardı sağlayan 165 şirket BIST Katılım Endeksine alındı. Diğer şirketlerimizi de katılım endeksine dahil olmaya davet ediyorum, talep eden şirketlerimize Borsa olarak her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu ifade ediyorum.”

.