Teknoloji
Giriş Tarihi : 29-12-2021 17:40   Güncelleme : 29-12-2021 17:40

Big Bang Start-up Challenge Yarışması’ndan İTÜ Ekibine Ödül

Big Bang Start-up Challenge Yarışması’ndan İTÜ Ekibine Ödül

Big Bang Start-up Challenge Yarışması’ndan İTÜ Ekibine Ödül

İTÜ Çekirdek’in her yıl desteklediği ve girişimlerin en iyilerinin belirlendiği Big Bang Start-up Challenge etkinliğinde İTÜ ekibinin “Kozalak” adlı projesi ilk üçe giren girişimler arasında yer aldı.

Her yıl İTÜ Çekirdek’e başvuran girişimlerden en iyilerinin belirlediği Big Bang Start-up Challenge etkinliği, bu sene “Öncüler” mottosuyla 2 Aralık 2021 Perşembe günü gerçekleştirildi. Bu yıl 10. yaşını kutlayan Big Bang, girişimlerin aldığı 458 milyon liralık ödül, nakit ve yatırıma şahitlik etti. Big Bang 2021’de 36 girişim 7 milyon 780 bin TL’lik nakit ve ödüle kavuşurken; 10 girişim aldıkları toplam 26 milyon 251 bin TL’lik yatırımı ilk defa Big Bang sahnesinde açıkladı. 2021 yılı içerisinde yatırım alan 41 İTÜ Çekirdek girişiminin aldığı 424 milyon 78 bin 180 TL’lik yatırım ise Big Bang’de topluca anons edilerek kutlandı. TOP 20’de yer alan girişimler arasında alınan ödül, nakit ve yatırımlarla ilk üçte yer almaya hak kazanan girişimler; Evodice, DeepSport ve Kozalak oldu.

Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğretim üyemiz Dr. Muhammed Ali Örnek, mezunlarımız Rana İmam, Rahme Nur Örnek ve Suat Batuhan Esirger’in üyeleri arasında yer aldığı ekip tarafından geliştirilen Kozalak adlı sistem, ormanlarda yangın vakalarını henüz küçük ölçekliyken tespit edebiliyor. Ağaçların gövdesine zarar vermeden, esnek bir kayış yardımıyla takılan cihaz sayesinde ormanlık alanlarda karbondioksit, sıcaklık, nem, basınç ile çevredeki yanıcı, patlayıcı ve zehirli gaz seviyeleri ölçülerek her dakika ana merkeze bilgi aktarımı yapılabiliyor.