Gündem
Giriş Tarihi : 14-06-2021 14:36   Güncelleme : 14-06-2021 14:36

Beyoğlu Belediyesi İstiklal Caddesi’nde “Hilal-i Ahmer’den Kızılay’a 153 Yıllık İyilik Hareketimiz” sergisi

Türk Kızılay’ın 153

Beyoğlu Belediyesi İstiklal Caddesi’nde “Hilal-i Ahmer’den Kızılay’a 153 Yıllık İyilik Hareketimiz” sergisi

Türk Kızılay’ın 153. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla hazırlanan “Hilal-i Ahmer’den Kızılay’a 153 Yıllık İyilik Hareketimiz” sergisi İstiklal Caddesi’nde açıldı.
İstiklal Caddesi’nde Galatasaray Lisesi önünde, Türk Kızılay’ın 153. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla “Hilal-i Ahmer’den Kızılay’a 153 Yıllık İyilik Hareketimiz” sergisi açıldı. Kızılay’ın dünya çapındaki 153 yıllık çalışmalarından fotoğraf karelerinin yer aldığı sergide Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Beyoğlu Kaymakamı Mustafa Demirelli ve Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık ile çok sayıda davetli hazır bulundu.
Beyoğlu Belediyesi ve Türk Kızılay iş birliğiyle açılan sergide konuşan
Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Kızılay’ın 153 yıldır yaptığı çalışmalarla gönüllerde yer ettiğini söyledi. Türk Kızılay’ın dini, dili, ırkı ne olursa olsun dünyanın her köşesinde yaraları merhametiyle sararak insanlığa hizmet ettiğini belirten Yıldız, “Nerede sel, deprem olduysa gözümüz Kızılay’ın hilalini aradı. Başka kurumlardan ve devletlerden daha hızlı bir şekilde afetzedelerin yardımına koştu. Bugün de dünyanın dört bir yanında tarihinden, milletinden güç alarak iyilik kervanıyla yardımlara koşmaya devam ediyor. Böyle bir sergide buluşmaktan dolayı mutluyum” ifadesini kullandı.
“Kızılay’ı herkesin sahiplenmesi gerekir”
Kızılay’ın afetlerdeki özverili çalışmalarıyla seçkin bir kurum haline geldiğini kaydeden Beyoğlu Kaymakamı Mustafa Demirelli, “Kızılay’ı herkesin sahiplenmesi gerekir. Kızılay, afetlerde insanımızın yardımına koşan bir kurum. Son yıllarda kurumsal kapasitesini geliştiren; dil, din, ırk ayrımı gözetmeksizin insanlara yardım eden kurum haline geldi. Bu sergide Kızılay’ın tarihi bir fotoğraf gibi önümüzden geçecek. Kızılay bizlerin kurumu, sizlerin desteğiyle ayakta duran ve herkesin sahiplenmesi gereken bir kurum. Bu değerin, markanın yaşatılmasının gerekli olduğunu düşünüyorum” dedi.
Savaşta yaralanan askerlere yardım etmek için kurulan Hilal-i Ahmer’in, bugün tüm dünyadaki afet bölgelerine yardıma koşan bir kuruluş haline geldiğini söyleyen Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık ise “153 yılı geride bıraktık. Bitmek, durmak bilmeyen bu iyilik hikayesi bu. İyiliğin amiral gemisi tam da bugün yol aldı. Bu sergide Kızılay’ın kuruluştan bugüne hikayeler var. Osmanlı’nın son dönemlerinden genç Cumhuriyetimize adım attığımız o zor günlerde, kıvanç duyduğumuz olaylar yaşanmış. Bu kurumda bizi biz yapan değerlerimiz var” şeklinde konuştu.
Türk Kızılay’ın dünyanın en önemli derneklerinden biri olduğuna da vurgu yapan Kınık, “153 yıldır yaşayan merhamet çınarının yeşil kalması için milletin desteği zaruri. Pusulanın doğruyu gösterdiği, hayırlı limanlara demir attığı ve hayırlı sonuçlara ulaştığı işler temenni ediyorum” belirtti.