Gündem
Giriş Tarihi : 22-06-2021 07:54   Güncelleme : 22-06-2021 07:54

Beyoğlu Belediyesi Hırvatistan Başkonsolosu Zerec’ten Başkan Yıldız’a Ziyaret

Hırvatistan Başkonsolosu Dr

Beyoğlu Belediyesi Hırvatistan Başkonsolosu Zerec’ten Başkan Yıldız’a Ziyaret

Hırvatistan Başkonsolosu Dr. Ivana Zerec Beyoğlu Belediyesi’ne nezaket ziyaretinde bulundu. Görüşmede, önümüzdeki süreçte kültür, sanat, turizm ve ekonomi alanında yapılacak iş birliktelikleri ele alınarak, fikir alışverişinde bulunuldu.
Hırvatistan Başkonsolosu Dr. Ivana Zerec, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız’ı makamında ziyaret etti. Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Başkonsolos Zerec’i makamında ağırladı. Görüşmenin ana başlığını, 10-11 Temmuz’da iki ülke Dışişleri Bakanlarının katılacağı Dubrovnik Zirvesi ve eş zamanlı Dubrovnik Yaz Festivali açılışı oluşturdu. Osmanlı İmparatorluğu himayesindeki Dubrovnik’in eski adı Ragusa Cumhuriyeti’nin Beyoğlu’nda bulunan Büyükelçiliği’nin Latince plakasının replikasının festival için hazırlanması da görüşmede gündeme geldi. Aslı İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde bulunan bu plakanın, Dışişleri Bakanlarının eşliğinde Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız tarafından Dubrovnik Belediye Başkanı Mato Franković’e hediye edilmesi için not düşüldü.
Başkonsolos Zerec, Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkoviç ve Dışişleri Bakanı Gordan Grlic Radman ile konuyu paylaştıklarını; “Hırvatistan’ın ilk yurtdışı temsilciliği olan İstanbul Büyükelçiliği’nin onlar için çok önemli olduğunu ve bu hediyeden büyük memnuniyet duyduklarını” dile getirdiklerini iletti.
Beyoğlu Belediyesi’yle 2015’ten beri kardeş şehir anlaşması bulunan Dubrovnik, XIV. yüzyılın başlarından XVII. yüzyıla kadar Osmanlı İmparatorluğu himayesinde bir şehir cumhuriyeti olan Ragusa Cumhuriyeti’ydi. O dönemde Ragusa Cumhuriyeti’nin Büyükelçiliği Beyoğlu’nda bulunmaktaydı.
Önümüzdeki günlerde İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin izniyle replikanın yapımına başlanacak.