Gündem
Giriş Tarihi : 30-06-2021 22:22   Güncelleme : 30-06-2021 22:22

Beyoğlu Belediyesi Beyoğlu Miyawaki Mahalle Bahçesi Hizmete Açıldı

Japon Botanikçi Akira Miyawaki’nin ‘Miyawaki Tekniği’ kullanılarak oluşturulan ‘Beyoğlu Miyawaki Mahalle Bahçesi’ hizmete açıldı

Beyoğlu Belediyesi Beyoğlu Miyawaki Mahalle Bahçesi Hizmete Açıldı

Japon Botanikçi Akira Miyawaki’nin ‘Miyawaki Tekniği’ kullanılarak oluşturulan ‘Beyoğlu Miyawaki Mahalle Bahçesi’ hizmete açıldı.
Beyoğlu’nda Japon Botanikçi Akira Miyawaki’nin ‘Miyawaki Tekniği’ kullanılarak oluşturulan “Beyoğlu Miyawaki Mahalle Bahçesi” hizmete açıldı. Bahçenin Miyawaki Bitkilendirme Alanına Ağaç, Ağaççık, Çalı ve Muhtelif Bitkilerden oluşan bin 740 Adet bitkinin dikildiği bahçede; yeşil alan, çocuk oyun alanı ve dinlenme mekanları da bulunuyor. Çevre ile uyumlu, yaşayan ve tasarım ilkelerine uygun yeni bir yaşam alanı olarak tasarlanan bahçenin açılış törenine; Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ve Beyoğlu Kaymakamı Mustafa Demirelli’nın yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.
HUZURLU BİR BEYOĞLU İNŞA EDİYORUZ
Bahçenin açılışını çocuklar ve mahalle sakinleri eşliğinde yapan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, “Yola çıkarken, daha yeşil daha huzurlu ve daha güvenli bir Beyoğlu hayaliyle yola çıkmıştık. Şu ana kadar mahallelerimizin uygun noktalarında bu bahçelerimizi yapıyoruz. Uygun olan yerlerde oyun grupları da var. Çocuklarımız sporlarını yapabilsin, aileleri onlara refakat edebilsin istiyoruz. Huzurlu bir Beyoğlu’nu bu şekilde inşa etme gayretimiz var. Bu 19’uncusu. 60-70 noktada mahalle bahçesi yapmayı planlıyoruz inşallah sayıları 100 olur” dedi.
FİDANLAR ÇOCUKLARIN İSMİYLE BÜYÜYOR
Başkan Yıldız, “Bu mahallelerde doğan çocuklar adına barışın, kardeşliğin simgesi zeytin ağaçlarını dikiyoruz. Böylece çocuklarımız adlarıyla birlikte zeytin ağaçlarıyla birlikte büyüyor. Bu ağaçların büyümesiyle ortaya bambaşka bir mahalle bahçesi çıkmış olacak. Çocuklarımız okuldan sonra, tatillerde bu bahçelerde oynayacak. Aileleri bu bahçede vakit geçirirken çocuklar da yeni yapılacak olan okulda okuyacaklar” ifadelerini kullandı.
KÜÇÜK ALANLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ ÇOK KIYMETLİ
Mahalle Bahçesinin açılışına katılan Beyoğlu Kaymakamı Mustafa Demirelli ise, “Bu küçük alanın bu şekilde değerlendirilmiş olması çok değerli. Beyoğlu kentleşmesini yıllar önce tamamladığı için büyük alanlar yok ama küçük alanların değerlendirilmesi çocukların neşe ile parkları doldurması bizler için çok önemli. Büyükler için de bu parklar çok önemli. Deprem nedeniyle de bu alanların çoğaltılması önemlidir diye düşünüyorum. Yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
MİYAWAKİ TEKNİĞİ NEDİR?
Akira Miyawaki Bitki Ekolojisinde, Tohumlarda ve Doğal Ormanların Çalışmasında Uzmanlaşmış Bir Japon Botanikçi ve Uzmanıdır. Adıyla Anılan Miyawaki Yöntemi ile Tanınmıştır. Bu Yöntemde Dünya Çapında Bozulmuş Arazilerde Doğal Bitki Örtüsünün Restorasyonunda 27 Adet Çeşitli Büyüklükte Ağaç, Ağaççık, Çalı, Yer Örtücü Ve Sarmaşıktan Oluşan Orman ve Peyzaj Bitkisi Kullanılarak İnsanları Şehir Ortamında Sık Ağaçlı Hızlı ve Çabuk Orman Görüntüsü Yaşatmak Amacıyla Alanlar Oluşturulmaktadır.