Gündem
Giriş Tarihi : 14-06-2021 14:36   Güncelleme : 14-06-2021 14:36

Beyoğlu Belediyesi Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız: “Rusça öğrenen gençler geçmişten geleceğe köprü olacaklar”

BESMEK’te Rusça dil kursuna devam eden öğrenciler, düzenlenen “Rus Dili Etkinliği”nde okudukları şiirler ve söyledikleri şarkılar ile beğeni topladı

Beyoğlu Belediyesi Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız: “Rusça öğrenen gençler geçmişten geleceğe köprü olacaklar”

BESMEK’te Rusça dil kursuna devam eden öğrenciler, düzenlenen “Rus Dili Etkinliği”nde okudukları şiirler ve söyledikleri şarkılar ile beğeni topladı. Etkinlikte Rusya’ya özgü danslardan örnekler sunan gençlerle ilgili konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ali Haydar Yıldız, “Rusça öğrenen Türk gençleri, Rusya ile Türkiye arasındaki sosyo-ekonomik ve kültürel ilişkilerin gelişmesi konusunda geçmişten geleceğe bir köprü olacaklar” dedi.
Beyoğlu Sanat Meslek Edindirme Kurslarında (BESMEK) Rusça dil eğitimine devam eden öğrenciler, düzenlenen “Rus Dili Etkinliği”nde hünerlerini sergiledi. Beyoğlu Belediyesi tarafından kurulan “Bilim Beyoğlu”nda gerçekleştirilen etkinlikte, başlangıç (A1) seviyesindeki her yaş grubundan öğrenciler hazırladıkları gösterileri sundu.
Modern Rus edebiyatının kurucusu kabul edilen ulusal şair Aleksandr Puşkin’in hayatı ve eserlerinin Rusça anlatıldığı etkinlikte; geleneksel “Kalinka” şarkısı ve dansı da muhteşem bir koreografiyle ortaya konuldu.
Etkinliğe, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ve Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosu Andrey Burarov ile çok sayıda vatandaş katıldı.
“Dil insanların anlaşması için en önemli araçtır”
Etkinlikte konuşan Başkan Haydar Ali Yıldız, gençlerin dil konusunda önemli bir sorumluluğu üstlendiğini dile getirdi. BESMEK kurslarında farklı alanlarda 212 branşta eğitimlerin devam ettiğine vurgu yapan Yıldız, “Bugün Rusça öğrenen gençlerimizin performanslarını Sayın Rusya Başkonsolosu ile birlikte izleme imkanımız oldu. Dil, insanların anlaşması için en önemli araçtır. Dolayısıyla bugün Rusça’yı öğrenen Türk gençleri Rusya ile Türkiye arasındaki sosyo-ekonomik ve kültürel ilişkilerin gelişmesi konusunda geçmişten geleceğe bir köprü olacaklar. Kültür alışverişinde önemli bir sorumluluğu yerine getirecekler” şeklinde konuştu.
“Rus diline ve kültürüne olan büyük ilginin farkındayız”
Etkinliğin gerçekleştirildiği tarihe dikkat çeken Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosu Andrey Burarov, “12 Haziran bizim Rusya Milli Günümüz. Rus diline, Rus kültürüne burada hakikaten büyük bir ilginin olduğunun farkındayız. İkili ilişkilerimizin geliştirilmesi açısından bu etkinlik önemli bir faktör. Rus dilinin Türkiye’de daha yaygın ve iyi bir şekilde öğrenilmesini istiyoruz. Biz de kendi imkanlarımızla yardımcı olmaya çalışıyoruz. Beyoğlu Belediyesi ile de bununla ilgili çeşitli faaliyetlerimiz oluyor” dedi.
Etkinliğe katılanlardan 25 yaşındaki Emre Can Karaşin, “Yaklaşık 6 aydır eğitim alıyoruz. Benim asıl ilgilendiğim alan dans. Sahne sanatları üzerine eğitim almayı düşünüyorum. Rusya’da da bununla ilgili eğitim almak adına Rusça öğreniyorum” ifadelerini kullandı.
Çevre Mühendisi olan 23 yaşındaki Sena Yetkin ise, “Alfabesi bana değişik geliyordu, o yüzden öğrenmek istedim. Biz kendi aramızda bir etkinlik yapalım ve Puşkin’in şiirlerini okuyalım dedik, sonra da olay buralara kadar geldi” bilgisini verdi.