Gündem
Giriş Tarihi : 15-06-2021 23:04   Güncelleme : 15-06-2021 23:04

Beyoğlu Belediyesi “BESMEK Genel Sergi ve Festivali”, Bakan Derya Yanık’ın Katılımıyla Açılıyor

BESMEK’te eğitim alan öğrencilerin, öğretmenleri ile birlikte oluşturdukları ürünlerin sergileneceği “BESMEK Genel Sergi ve Festivali”in açılışı, 18 Haziran’da, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın katılımıyla gerçekleştirilecek

Beyoğlu Belediyesi “BESMEK Genel Sergi ve Festivali”, Bakan Derya Yanık’ın Katılımıyla Açılıyor

BESMEK’te eğitim alan öğrencilerin, öğretmenleri ile birlikte oluşturdukları ürünlerin sergileneceği “BESMEK Genel Sergi ve Festivali”in açılışı, 18 Haziran’da, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın katılımıyla gerçekleştirilecek. Sergi, 27 Haziran tarihine kadar gezilebilecek.
Beyoğlu Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursu’nda (BESMEK) eğitim alan öğrencilerin, öğretmenleriyle birlikte oluşturdukları geniş ürün yelpazesi; 18 Haziran’da, saat 18:00’de, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın katılımıyla gerçekleşecek açılışta sergilenecek.
Beyoğlu Belediyesi Hasköy Kültür ve Gösteri Merkezi’ndeki açılışta sergilenecek ürünler arasında; El Sanatları Teknolojileri başlığı altında Şiş Örücülüğü, Amigurumi Bebek Yapımı, Rölyef, Ahşap Oyma, Ahşap Boyama, İğne Oyası, Atık Kağıttan Aksesuar Yapımı, Tel Kırma Yapımı, Hesap İşi Yapımı, Mozaik, Tezhip, Resim, Kaligrafi, Sepet Örücülüğü, Polimer Kilden Aksesuar Yapımı ve Giyim Üretim Teknolojileri alanından örnekler bulunacak.
Sergi alanında, Hezarfen Anaokulu öğrenci ve öğretmenlerinin oluşturdukları “geri dönüşüm konusunda farkındalık oluşturmak” amacıyla atık malzemelerden oluşturulan hayvanat bahçesi de yer alacak.
“BESMEK Genel Sergi ve Festivali”nde ayrıca sergi alanı iki bölüme ayrılacak.
Bir kısmında sergilenecek ve satışı yapılacak ürünler; diğer alanda ise sahne gösterileri, workshop ve stand etkinlikleri yapılacak.
Sergi 27 Haziran tarihine kadar gezilebilecek.
 BESMEK’te 266 Branşta Eğitim
 BESMEK, 2020-2021 eğitim-öğretim döneminde, 15 eğitim merkezinde, 33 alan 266 branşta, 5 bin 764 kursiyere eğitim verdi.
BESMEK’te aynı zamanda uzaktan eğitim sistemi de (BESMEK UZEM) devam etti. 991 kişi uzaktan eğitimlerine devam etti.
Eğitim alanların yüzde 79’unu 40 yaş altı, yüzde 21’ini ise 40 yaş üstü oluşturuyor.
Ayrıca Tasarım ve Üretim Atölyesi’nin kurulu olduğu BESMEK’te, bir yandan eğitimler, diğer yandan üretim kesintisiz sürdü. Üretilen ürünlerin satışa ve güçlü bir pazara dönmesi hedeflenmektedir. Bu çerçevede BESMEK Tasarım ve Üretim Merkezi’nde kadın kursiyer girişimcilerden oluşacak bir kooperatif kurulumu çalışması devam etmektedir. BESMEK Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İŞKUR Beyoğlu Şube Müdürlüğü, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, Kent Üniversitesi, Rumeli Üniversitesi ile eğitim çalışmaları kapsamında işbirliği bulunmaktadır.