Gündem
Giriş Tarihi : 12-07-2021 20:48   Güncelleme : 12-07-2021 20:48

Beyoğlu Belediyesi Açık Veri Portalı’nı Hizmete Sundu

Beyoğlu Belediyesi tarafından vatandaşların kamusal hizmetlerde elde edilen verilere kolayca ulaşabilmesini sağlamak amacıyla hayata geçirilen “Açık Veri Portalı” hizmete açıldı

Beyoğlu Belediyesi Açık Veri Portalı’nı Hizmete Sundu

Beyoğlu Belediyesi tarafından vatandaşların kamusal hizmetlerde elde edilen verilere kolayca ulaşabilmesini sağlamak amacıyla hayata geçirilen “Açık Veri Portalı” hizmete açıldı. Portal sayesinde vatandaşlar eğitimden çevreye, ulaşımdan turizme kadar onlarca alanda kamusal hizmetlerde elde edilen verilere kolayca ulaşabilecekler.
Beyoğlu’nda, vatandaşların kamusal hizmetlerde elde edilen verilere kolayca ulaşabilmesini sağlamak amacıyla hayata geçirilen “Açık Veri Portalı” hizmete sunuldu. Beyoğlu Belediyesi Bilgi işlem Müdürlüğü’nün geliştirdiği Açık Veri Portali sayesinde vatandaşlar eğitimden çevreye, ulaşımdan turizme kadar onlarca alanda kamusal hizmetlerde elde edilen verilere kolayca ulaşabilecekler. Beta sürümü şubat ayında kullanıma açılan portalın tam sürümü haziran ayı itibarıyla hizmete açıldı. Vatandaşlar, kamuda şeffaflığın sağlanması açısından büyük önem taşıyan “Açık Veri Portalı’na acikveri.smartbeyoglu.com, acikveri.beyoglu.bel.tr adreslerinden ulaşabiliyorlar.
BİLİMSEL ARAŞTIRMACILARA VE YATIRIMCILARA REHBERLİK EDECEK
Beyoğlu Belediyesi 2005 yılından bu yana dijital dönüşüm ile ilgili önemli adımlar attı.

Gelinen son noktada elde edilen güçlü veriler, Açık Veri Portalı ile tüm bilim ve iş dünyasına sunulmuş oldu. Açık Veri Portalı’ndaki veriler; TUIK’in, Bakanlıkların, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ve Beyoğlu Belediyesi’nin verilerinden sağlandı. Portalın hayata geçirilmesiyle birlikte şehir hayatında yönetişim ve şeffaflığı daha güçlü hale getirmek, araştırmacıların, akademisyenlerin ve yazılımcıların doğru veriye daha kolay erişimini sağlayarak hem ekonomik hem sosyal alanda yapılacak bilimsel çalışmaları desteklemek amaçlanıyor. Potralın ayrıca Beyoğlu’nda yatırım yapacak tüm müteşebbislerden üniversite öğrencilerine kadar birçok sektöre katkı yapması da planlanıyor.
8 ANA BAŞLIK ALTINDA 36 ALT BAŞLIK BULUNUYOR
Vatandaşların her türlü veriye, Kişisel Verileri Koruma Kanunu’na (KVKK) uyarak erişim sağlayabileceği Beyoğlu Belediyesi Açık Veri Portalı’nda; Yönetişim, İnsan, Eğitim, İmar ve Şehir, Ulaşım, Tarih-Turizm, Sağlık ve Afet Değerlendirme olmak üzere sekiz ana kategori bulunuyor. Ana ve alt başlıkların yanı sıra Veri Seti Arama butonundan da istenilen bilgiye kolayca ulaşma imkanı sunulan Açık Veri Portalı, kısa süre içerisinde Beyoğlu Belediyesinin resmi web sitesi üzerinden de erişime açılacak.