Ekonomi
Giriş Tarihi : 07-04-2022 23:47   Güncelleme : 07-04-2022 23:47

BEYLİKDÜZÜ’NDE “GIDANI KORU, SOFRANA SAHİP ÇIK” ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

BEYLİKDÜZÜ'NDE "GIDANI KORU, SOFRANA SAHİP ÇIK" ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

BEYLİKDÜZÜ’NDE “GIDANI KORU, SOFRANA SAHİP ÇIK” ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın koordinasyonunda, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)’nun işbirliği ile gıda kayıpları ve israfının azaltılmasına yönelik olarak “GIDANI KORU-Sofrana Sahip Çık” projesi kapsamında etkinliklerimiz devam ediyor.

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz, Beylikdüzü İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ve Beylikdüzü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün işbirliği ile Beylikdüzü Şehit Şafak Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde bir etkinlik gerçekleştirildi.

Etkinliğe İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürümüz Ahmet Yavuz KARACA, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat ÇALIK, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yafes BAKIRCI,  Beylikdüzü İlçe Tarım ve Orman Müdürü Faruk DOĞAN ve ilgili kurumların yöneticileri katıldılar.

İl Müdürümüz Ahmet Yavuz KARACA yaptığı konuşmada; hızla artan dünya nüfusu karşısında gıda kaynaklarının verimli kullanılamamasından dolayı açlık sınırında yaşayan pek çok insan bulunduğuna dikkat çekerek, gıda kaybını ve israfını azaltmaya çalışmanın birey olarak hepimizin topluma karşı görevimiz olduğunu vurguladı.

Gıda israfının nedenleri, önlemenin yolları hakkında bilgilendirme sunumunun da yapıldığı etkinlikte katılımcılara;  Gıdayı İsraf Etmeden Yaşama Kılavuzu ve Gıda İsrafıyla Mücadelede 9 Kolay İpucu broşürü verildi.

Etkinlikte; yiyecek-içecek hizmeti alanında eğitim gören öğrencilerimizin, coğrafi işaretli ürünler ve bu ürünlerin hazırlık aşamasında ortaya çıkan posalarını değerlendirerek hazırladıkları yemekler de görücüye çıktı. Düzenlenen yarışmada jüri üyelerinin oylarıyla belirlenerek dereceye giren öğrencilere hediyeleri takdim edildi.