Gündem
Giriş Tarihi : 25-06-2021 00:38   Güncelleme : 25-06-2021 00:38

Bayrampaşa Belediyesi BAYRAMPAŞA’DA BAHAR FESLEĞENLE BAŞLAR

Bayrampaşa Belediyesi’nin bu yıl üçüncüsünü düzenlediği ‘Fesleğenli Bahar Etkinliği’ başladı

Bayrampaşa Belediyesi BAYRAMPAŞA’DA BAHAR FESLEĞENLE BAŞLAR

Bayrampaşa Belediyesi’nin bu yıl üçüncüsünü düzenlediği ‘Fesleğenli Bahar Etkinliği’ başladı. Etkinlik kapsamında, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, Hayırevi Koordinasyon Merkezi Başkanı Melahat Aydıner ile birlikte vatandaşlara fesleğen hediye etti.

Bayrampaşa Belediyesi’nin bu yıl üçüncüsünü düzenlediği ‘Fesleğenli Bahar Etkinliği’ Muratpaşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi’nden start aldı. Başkan Atila Aydıner, belediye başkan yardımcıları ve meclis üyeleriyle birlikte binlerce vatandaşa fesleğen hediye etti. Bayrampaşa’yı fesleğen kokusu sardı.

Etkinlikle ilgili bir açıklama yapan Başkan Aydıner, “Bütün renkleriyle tabiatın güzelliklerini hatırlatmak ve halkımızın bahar sevincine ortak olmak için vatandaşlarımıza bu yıl da fesleğen hediye ediyoruz” dedi.

80 BİN FESLEĞEN DAĞITILACAK
Muratpaşa Mahallesi’nde başlatılan fesleğen dağıtımına Kocatepe, Yıldırım, İsmetpaşa ve Yenidoğan Mahallelerinde devam edildi. Etkinlik kapsamında, Bayrampaşa genelinde yaklaşık 80 bin fesleğen dağıtılacak.

Fesleğenin Faydaları
Hoş kokulu bir çiçek olarak evleri süsleyen fesleğen, aynı zamanda da mutfakta yemeklere lezzet katan bir bitkidir. Sakinleştirici özelliği ile vücudu rahatlatır. Enerji verir. İştah açıcıdır. Hazımsızlığı giderir. Öksürüğü ve baş dönmesini keser. Ağız içindeki yaralara karşı faydalıdır. Arı sokmasında zehrin etkisini azaltır. Çayı yapılıp içilirse bağırsak gazlarını giderir. Cildi rahatlatır. Fesleğen ile hazırlanan losyonlar ile saç derisine masaj yapılırsa saç köklerini güçlendirir. Fesleğen yağı selülit şikâyetlerini azaltır. Fesleğen kokusu sivrisinek ve tahtakurusu gibi canlıları uzaklaştırır.

Fesleğen Nasıl Kullanılır?
Hem taze, hem de kurutularak kullanılan fesleğen, pişirilerek ya da çiğ yenilen yemeklerde yaygın olarak kullanılır. Pişirildiğinde tadını çabuk yitirdiği için, genellikle yemeklere son anda katılır. Esans yapımında da kullanılır. Baharat olarak çorbalara ve salatalara koku ve lezzet vermesi için de katılır.