Teknoloji
Giriş Tarihi : 22-06-2021 22:10   Güncelleme : 22-06-2021 22:10

Ayazağa Yerleşkemizin Yaşam Çeşitliliği Projelendirildi

İTÜ Rektörlüğü Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi tarafından desteklenen ve İTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencilerinin araştırmacı olarak yer aldığı, Dr

Ayazağa Yerleşkemizin Yaşam Çeşitliliği Projelendirildi

İTÜ Rektörlüğü Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi tarafından desteklenen ve İTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencilerinin araştırmacı olarak yer aldığı, Dr. Öğretim Üyesi Özge Çelikoğlu’nun yürütücüsü olduğu “Endüstriyel Ürün Fikri Geliştirmede Metafor Kullanımı: Kampüste Yaşam Çeşitliliği Üzerine Bir Araştırma” başlıklı, Lisans Öğrencisi Katılımlı Araştırma Projesi (LÖKAP) “Kampüste Yaşam Çeşitliliği” başlıklı katalogda toplandı.

Dünyanın 71’inci, Avrupa’nın ise 37’nci En Yeşil Kampüsü seçilen İTÜ Ayazağa Yerleşkesinin yaşam çeşitliliği lisans öğrencilerine proje konusu oldu.

İTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü öğretim üyelerimizden Dr. Öğr. Üyesi Özge Çelikoğlu’nun yürütücülüğünü üstlendiği ve lisans öğrencilerinin de katkı sunduğu “Endüstriyel Ürün Fikri Geliştirmede Metafor Kullanımı: Kampüste Yaşam Çeşitliliği Üzerine Bir Araştırma” başlıklı projede İTÜ Ayazağa yerleşkesindeki canlıların etkileşimleri, kampüsün zengin bio-çeşitliliği ve yaşam döngüsü incelendi. Lisans Öğrencisi Katılımlı Araştırma Projesi’nin (LÖKAP) çıktıları dijital ortamda sergilemek üzere tasarlanan “Kampüste Yaşam Çeşitliliği” kataloğunda toplandı.

Yaşam çeşitliliği için tasarım anlayışının benimsendiği proje kapsamında araştırmacı olarak Endüstriyel Tasarım Bölümü lisans öğrencilerimizden Gülce Apak, Şevval K. Talaslı, Zeynep Oya Bayraktar, Nepse Büşra Zabun, Öykü Bostan, Pelin Nur Karabay, Ekin Can Akın ve Gülnur Üstün yer aldı. Proje kapsamında çeşitli veri toplama yöntemlerinin kullanıldığı araştırma sürecini takiben, ürün metaforu oluşturma yöntemi ile çalışılarak, yaşam çeşitliliğini destekleyen ve birlikte yaşadığımız tüm canlıların yaşam alanına saygı gösteren ürün, sistem ve deneyim tasarımı önerileri geliştirilmesi amaçlandı.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), akademik yerleşkelerin yeşil alan oranı ve sürdürülebilirlik açısından değerlendirildiği UI GreenMetric sıralamasında “Dünyanın en yeşil 71’inci kampüsü, Avrupa’nın ise 37’nci sırasında yer alıyor. İTÜ, Türkiye’den, dünya sıralamasında İlk 100’de bulunan tek üniversite unvanını da elinde bulunduruyor.

Kataloğu incelemek için lütfen linki tıklayınız.