Eğitim
Giriş Tarihi : 23-11-2021 15:56   Güncelleme : 23-11-2021 15:56

Atık Sularda Kovid 19 Erken Uyarı Sistemi Çalışması

Atık Sularda Kovid 19 Erken Uyarı Sistemi Çalışması

Atık Sularda Kovid 19 Erken Uyarı Sistemi Çalışması

Marmara Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nün yürütücülüğünü ve bilimsel danışmanlığını yaptığı proje kapsamında “toplumun ayak izi” olarak tanımlanan atık sularda Kovid-19’un varlığı araştırılıyor. Böylece virüsün ülkedeki yayılımının ve syrinin tespit edilmesi hedefleniyor.

Bilge_Alpaslan_Kocamemi.jpg (377 KB)

Nisan 2020’de başlayan projenin ilk aşamasında, Türkiye’nin 81 ilinde belirlenen 189 atık su arıtma tesisinin farklı noktalarından alınan numuneler, laboratuvarlarda analiz edildi. Haziran 2020’den itibaren ise ülkenin her bölgesini kapsayacak şekilde belirlenen 22 pilot ilde çalışma sürdürülüyor. Proje yürütücüsü Marmara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilge Alpaslan Kocamemi, pilot iller içerisinde 15 milyonu aşkın nüfusu ve uluslararası hava trafiğinin yoğunluğu nedeniyle İstanbul’un ayrı bir yeri olduğunu, onun için ayrı bir harita hazırladıklarını ifade etti.

Bu illerden İstanbul’dan haftalık, diğerlerinden ise 2 haftalık periyotlarla alınan atık su numuneleri, İstanbul ve Samsun’daki laboratuvarlarda rutin olarak incelenerek Kovid-19’un ülkedeki yayılımı ve seyri tespit ediliyor.

Analiz sonuçlarına göre hazırlanan Türkiye geneli ile İstanbul Kovid-19 yayılım haritaları, Bakanlığın “covid19.tarimorman.gov.tr” sitesinden paylaşılıyor. Kovid-19 yayılımı haritada, “çok düşük vaka-vaka yok (sarı)”, “düşük vaka (açık yeşil)”, “orta vaka (yeşil)” ve “yüksek vaka (koyu yeşil)” şeklinde derecelendiriliyor.

Atık sularda yapılan analiz ile semptomatik vakaların yanı sıra asemptomatik vakaların yoğunluğu ve varyantların tespiti de sağlanıyor. Vaka artış ve azalışlarını önceden belirleyen proje, “erken uyarı sistemi” görevi üstleniyor.

Kaynak: AA